Telefona sakaru shēma

Liepājas kājnieku pulka sakaru komandas karavīri demonstrē darbošanos ar aparātiem. 1920.gads

Sekmīgai karaspēka darbībai miera laikā un jo īpaši kara apstākļos svarīgi ir savstarpējie sakari. 1919. gada vasarā, veidojot vienotu Latvijas armiju, tika domāts arī par sakaru vienību attīstību. Latviešu atsevišķās brigādes un Ziemeļlatvijas brigādes sakaru dienestus apvienoja Armijas virspavēlnieka štāba Operatīvās daļas sastāvā izveidotajā Sakaru nodaļā. Kopš 6. jūnija jau pastāvēja Armijas Radiotelegrāfs, savukārt 4. oktobrī sāka formēt Atsevišķo telegrāfa un telefona rotu. Šīs vienības nodrošināja sakarus starp armijas vadību un vienībām, kā arī starp Latviju un ārvalstīm. Savukārt pie katras Latvijas armijas divīzijas štāba saformēja sakaru komandu, kas atbildēja par sakariem ar divīzijā iekļautajām vienībām, bet katrā pulkā un bataljonā sakarus nodrošināja sava sakaru vienība. Lielākās problēmas sakaru nodrošināšanā Neatkarības kara laikā sagādāja nepieciešamo tehnisko līdzekļu, piemēram, telefona aparātu, vadu, radiotelegrāfu, trūkums un to biežā bojāšanās. Laiku un darbu prasīja arī sakaru vienībās dienošo karavīru sagatavošana.

Jelgavas kājnieku pulka radiostacijas raidītājs un uztvērējs ar apkalpi Latgales frontē. 1920. gada marts. Valmieras kājnieku pulka telefona sakaru shēma, izveidota 1920. gada 31. martā.

Līdz 1920. gada 1. februārim bija izdevies izveidot plašu sakaru tīklu, tostarp starp frontē izvietotajām vienībām. Ieskatu šīs sistēmas sarežģītībā sniedz Kara muzeja krājumā esoša 1920. gada 31. martā izveidotās 4. Valmieras kājnieku pulka telefona sakaru shēmas kopija. Tajā redzams gan 4. Valmieras kājnieku pulka vienību un tai blakus novietoto vienību ģeogrāfiskais izvietojums frontē, gan nodrošināto sakaru un tehnisko līdzekļu veids, kas bija katra sakaru punkta rīcībā.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita